στον 5ο αγώνα…για την 3η θεση….

… κέρδισαν το χειροκρότημα

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Βουλιαγμένη με 9-10 στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, στον πέμπτο μικρό τελικό της Α1 ανδρών.

Έτσι, ο Δικέφαλος έμεινε στην τέταρτη θέση και θα αγωνιστεί στο Λεν Τρόφι της επόμενης σεζόν.

Η συσσωρευμένη κούραση και η εμπειρία της Βουλιαγμένης λύγισαν τον ΠΑΟΚ, στον τελευταίο αγώνα της σειράς για την τρίτη θέση. Μπροστά σε 300 οπαδούς, που δεν σταμάτησαν να υποστηρίζουν την ομάδα ούτε για ένα λεπτό, οι παίκτες του Μανώλη Γούναρη ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με σπουδαία απόδοση στο δεύτερο οκτάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 7-5.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως, ο ΠΑΟΚ έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ, η Βουλιαγμένη πέτυχε τέσσερα γκολ και απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-10 με δύο γκολ του Χατζηκυριακάκη, όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί εις βάρος του.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-2, 0-4, 2-1.

Τα γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχαν οι Γκέργκελι 3, Ντούλος 2, Χατζηκυριακάκης 2, Παυλίδης 1, Κατρουζανάκης 1.

Για τη Βουλιαγμένη σκόραραν οι Μιτελούδης 3, Καρούντζος 2, Μπλάνης 2, Μπέιλι 1, Αναστασιάδης 1, Βλαχόπουλος 1.

Παρά την ήττα και την απώλεια του εισιτηρίου που οδηγεί στην Ευρωλίγκα, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ χειροκρότησαν την ομάδα για την υπέρβαση και την εξασφάλιση της συμμετοχής στο Λεν Τρόφι, για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου.